Klimat Argentyny
Argentyna charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym klimatem. Warunki pogodowe są tutaj zależne od danego regionu tego kraju. Północna część, gdzie znajdują się argentyńskie winnice, zdominowana jest przez działanie klimatu podzwrotnikowego i zwrotnikowego gorącego. Środkowa część to klimat umiarkowany ciepły, natomiast strona południowa obfituje w klimat umiarkowany chłodny – między innymi z uwagi na sąsiedztwo gór. Tak ogromne zróżnicowanie klimatyczne Argentyny spowodowane jest przede wszystkim dużą rozciągłością południkową kraju.
Co ciekawe, najcieplejszym miesiącem w roku w Argentynie jest styczeń. Izoterma na północy kraju wynosi wtedy 28 stopni Celsjusza, natomiast na południu już tylko 8 stopni. W miesiącu najzimniejszym, którym jest lipiec, wartości te przedstawiają się odpowiednio w postaci 18 i 2 stopni Celsjusza.
Roczna suma opadów atmosferycznych w Argentynie wynosi: 1600 mm w północno-wschodniej części i kraju, 50 mm na Punie Akatamskiej, od 2000 do 6000 mm w Andach oraz 200 mm w Patagonii. Na północy lata charakteryzują się bardzo gorącym i wilgotnym klimatem z umiarkowanymi suchymi zimami, a także okresowymi suszami. W centrum kraju natomiast obserwujemy gorące lata i chłodne zimy. Na południu lata są ciepłe, a zimy zimne z obfitymi opadami śniegu.
Ekstremalne temperatury, jakie dotychczas odnotowano w całej Ameryce Północnej należą właśnie do miejsc w Argentynie. Najcieplej do tej pory było w mieście Rivadavia ( w prowincji Salta). Temperatura wyniosła tu 48,8 stopni Celsjusza, natomiast najzimniej w Sarmiento (w prowincji Chubut) – 32,7 stopnie. Można więc śmiało wysnuć wniosek, że w obydwu częściach Argentyny panują temperatury wysoce skrajne.