Kultura kraju
Zarówno argentyńska kultura, jak i sztuka są silnie zakorzenione w tradycji europejskiej. Jej kształt nadały bowiem liczne grupy emigrantów ze Starego Kontynentu. Elementy tych tradycji wyraźnie widać na takich polach działalności jak: rzemiosło, muzyka, literatura czy nawet piłka nożna i polo. Inspiracje europejskie wyraźnie widać również w tutejszych specjałach kulinarnych. Wiele argentyńskich smakołyków wywodzi się bowiem z kuchni śródziemnomorskiej.
Mimo iż językiem urzędowym w Argentynie jest hiszpański, wielu emigrantów zachowało swoją tradycyjną mowę. Doskonałym przykładem jest tutaj chociażby Trelew w Patagonii, gdzie ojczystym językiem posługują się tutaj Walijczycy – przybyli jeszcze w XIX wieku. W powszechnym użyciu są również dialekty indiańskie (np. mapucze, guarani, tobas).
Najważniejszym wyznaniem religijnym Argentyny jest katolicyzm. Jego wyznawanie deklaruje ponad 90% mieszkańców kraju. Ciekawym zjawiskiem w kulturze Argentyńczyków jest jednak kultywowanie dawnych, ludowych wierzeń i obrzędów takich jak np. spirytualizm czy kult zmarłych. Przedmiotem kultu są tutaj również portrety bohaterów narodowych Argentyny – Juana i Evity Peron, a także Carlosa Gardela.
Współczesna argentyńska sztuka została zdominowana przez monumentalizm. Wyraźne tendencje tego nurtu ujawniają się przede wszystkim wśród tutejszych pisarzy. Nie stronią oni również od awangardy w literaturze połączonej z ruchami antytradycjonalistycznymi. Do najpopularniejszych twórców należą niewątpliwie: Julio Cortazar, Ernest Sabat oraz Osvald Soriano. Wśród filmowców dużą sławą cieszą się Luis Puenzo, Hector Babenco, jak również Maria Luisa Bemberg.
Argentyna to również ojczyzna tanga. Wywodzący się z przedmieść Buenos Aires taniec, obecnie jest jednym z najpopularniejszych stylów latynoamerykańskich na świecie.